Упис у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику (ИТ- одељење)



Упис у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику (ИТ- одељење)

За упис у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику ученик полаже пријемни испит на коме решава тест из математике. За упис у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику, ученик може да оствари највише 240 бодова на тесту из математике.

Ученик који положи пријемни испит за упис у одељење за ученике са посебним способностима за математику има право на рангирање ради уписа у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику у гимназији.

Ученик је положио пријемни испит ако је остварио најмање 120 бодова на тесту из математике.

Такмичења ученика основне школе која се бодују за упис у одељење за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику:

1) математика – Друштво математичара Србије (Државно такмичење ученика основних школа из математике);

2) физика – Друштво физичара Србије и Физички факултет Универзитета у Београду (Такмичење ученика основних школа из физике);

3) информатика и рачунарство – Друштво математичара Србије (Такмичење ученика основних школа из рачунарства).

Ученику који је на Републичком такмичењу освојио прво, друго или треће место из математике, физике или информатике и рачунарства, додељује се по 120 бодова за прво место, 100 бодова за друго место и 80 бодова за треће место.

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКА ЗА РАД НА ПРИЈЕМНОМ ИСПИТУ

Тест који треба да решиш има 12 задатака. Сваки задатак вреди 20 поена. За рад је предвиђено 120 минута. У задацима у којима пише Прикажи поступак потребно је приказати поступак решавања. Задатке не мораш да радиш према редоследу којим су дати.

Коначне одговоре и поступак напиши хемијском оловком. Током рада можеш да користиш графитну оловку, гумицу, лењир, троугао, шестар и калкулатор са основним рачунским операцијама (сви други калкулатори нису дозвољени за коришћење). Не може се користити калкулатор на мобилном телефону. Одговори који су написани графитном оловком неће бити признати, као ни одговори који су прецртавани. Ако завршиш раније, предај тест и тихо изађи.

ПРИМЕРИ КАЛКУЛАТОРА КОЈЕ УЧЕНИЦИ МОГУ КОРИСТИТИ НА ПРИЈЕМНОМ ИСПИТУ ЗА УЧЕНИКЕ СА ПОСЕБНИМ СПОСОБНОСТИМА ЗА ИНФОРМАТИКУ И РАЧУНАРСТВО