ЛИКОВНА СЕКЦИЈА
Секцију води професор ликовне културе мр Александра Гордић
Ликовна секција Гимназије „ Свети Сава“ у Пожеги, наставља са својим радом и у школској 2023/24. години.
Сходно дугогодишњој традицији организовања изложбе ученичких радова у време прославе Савиндана и ове године, планирана је пригодна поставка. Изложби ће као и ранијих година претходити расписан конкурс намењен не само члановима секције већ свим ученицима школе. У складу са смерницама Министарства просвете, тема изложбе ће подразумевати развој емпатије у односу ученика према заједници, што је и до сада била традиција.
Такође, у оквиру прославе Савиндана, припрема се позоришна представа Драмске трупе, те сходно природи рада ликовне секције, чланови секције могу да буду задужени за костимографију и сценографију.
Планира се и могуће учествовање и у раду Истраживачког центра „Пентица“.
И ове године, ликовна секција има у програму посете изложбама и текућим културним манифестацијама, пре свега Народном музеју и Музеју савремене уметности у Београду.
Као и претходних година, ученици ће одговарати на расписане ликовне конкурсе и имати консултације са професором око пријемног испита за факултете сродне природи предмета.
Планирано је организовање предавања са значајним уметницима и теоретичарима уметности.
ЕКОЛОШКА СЕКЦИЈА
Предвиђен број часова Еколошке секције је 30
Еколошку секцију организује и води Баковић Биља, дипломирани биолог
Редни број часа/време реализације | Активности | Начин реализације | Носиоци реализације | Број часова потребан за реализацију |
1. | Формирање еколошке секције. Упознавање са члановима. Одабир ученика кординатора еколошке секције;Излагање предлога и оквирног облика деловања | Разговор,дијалог | Сви чланови | један |
2. | Предлог плана рада секције у 2023/24.год | дијалог | Сви чланови | један |
3.,4,5 | Обележавање 4.новембра Дана климатских промена-израда презентације и представљање презентације | Презентација,предавање | Чланови секције | три |
6,7,8,9,10,11,12 | Пројекат Једна генерација-једно дрво | Чланови секције | седам |
Циљ еколошке секције:
У складу са принципима одрживог развоја ученицима се мора помоћи да развију еколошку свест и да разумеју и схвате да се природа може и мора очувати и обновити и да они сами личним ангажовањем могу томе допринети.Подстицањем развојних потенцијала младих људи развиће се психо-физичке,когнитивне и социјалне сфере личности.
-да ученици еколошким образовањем изграде бољи однос према природи и животној средини
-да ученици развију и формитају еколошку свест. Обзиром да еколошку свест чине одређена еколошка знања ,еколошки ставови,еколошке вредности вазно је стећи квалитетно и примењиво еколошко знање
-да ученици развију и употпуне љубав према живој и неживој природи
-да се подигне ниво хигијене у школи и просторима у којима бораве ученици
-да се покрене идеја о могућностима и потребама рециклирања у школи
ЛИНГВИСТИЧКА СЕКЦИЈА
Секцију води професорка српског језика и књижевности Марија Јеверичић
Лингвистичка секција Гимназије „Свети Сава“ почела је са радом 2015/2016. године. Циљ рада ове секције јесте истраживање језика као средства комуникације и обележја културе живљења и традиције једног народа као и развијање интересовања према матерњем језику са задатком да се он негује и развија. Ученици, поред проширивања знања у вези са језиком, развијају свој истраживачки дух, креативност, уче се успешном тимском раду и јавном наступу.
Своје задатке ученици решавају радећи индивидуално, у пару или групи. Чланови ове секције су ученици сва четири разреда. Истраживачки радови као и све активности чланова секције објављују се у часопису секције сваке школске године у октобру, а и представљани су и на јавном часу у холу школе, Гимфесту, изложбама и сличним манифестацијама. Рад ове секције је препознат од стране Друштва за српски језик Србије и шест пута награђен републичком наградом.
НОВИНАРСКА СЕКЦИЈА
Секцију води професор српског језика и књижевности Петар Матовић
Новинарска секција издаје школски часопис „Гимназијалац“. Ученици ће савладати главне форме новинарског изражавања и документовати живот школе. Термини одржавања секције према договору ученика и професора.
ЛИТЕРАРНА СЕКЦИЈА
Секцију води професор српског језика и књижевности Петар Матовић
Литерарна секција замишљена је пре свега као курс креативног писања, који ће помоћи ученицим да избрусе свој таленат за писање, на примерима властитог текста и текстова класичних и савремених аутора. Посебна пажња ће се посветити интеракцији филма и савремене литературе. Термини одржавања секције према договору ученика и професора.
РЕЦИТАТОРСКА СЕКЦИЈА
Секцију води професорка српског језика и књижевности Анкица Станисављевић
Рецитаторска секција окупља ученике заинтересоване за неговање лепог казивања, подстиче њихову креативност и оригиналност у изражавању. Захваљујући богатству лексике и изражајним могућностима нашег језика, часови рецитовања права су светковина речи.
Ангажовањем у прослави Савиндана и осталих школских свечаности, чланови секције откривају предности тимског рада. Стичу искуства и сигурност приликом јавних наступа, уче да владају простором и гласом. Припремају се и учествују на такмичењима.
Чланови рецитаторске секције читају, истражују, слушају добре говорнике и уживају у поезији.
РЕТОРИЧКА СЕКЦИЈА
Секцију води професорка српског језика и књижевности Анкица Станисављевић
Циљ секције је упознавање са основним појмовима реторике, техникама и вештинама за припремање и извођење говора пред публиком. Ученици развијају стваралачке способности, моћ опажања и креативног начина мишљења.
У нашој школи се, током светосавске недеље, организује такмичење у беседништву. Чланови реторичке секције имају задатак да напишу беседу на задату тему и увежбају њено казивање , односно аргументовано излагање уз одговарајућу дикцију и гестикулацију. То је прилика да на јасан, сврсисходан и убедљив начин ученици изнесу своје ставове.
Учешће у раду реторичке секције утиче на савладавање треме и стицање умешности у јавном обраћању аудиторијуму.
ИСТОРИЈСКА СЕКЦИЈА
Секцију воде професори историје Јелена Кузмић и Милош Јовановић
Историјска секција обележава значајне јубилеје из националне и светске историје и обрађује теме из свакоднвног живота српског народа . У наредном периоду ученици/чланови секције из одељења IV2 припремају пројектни задатак на тему” Тредиционално васпитање деце код Срба крајем 19. и почетком 20. века и савремeна пракса “.
ПЛАНИНАРСКА СЕКЦИЈА
Секцију води професор енглеског језика Слободан Петровић
„ Са врха планине се боље види колико је све оно испод безначајно. Наше победе и наше туге више нису толико важне. Све што смо стекли. или изгубили, лежи тамо доле. Са врха планине видите колико је свет простран, и колико су широки хоризонти.“
Паоло Коељо
Не, ове 2022/ 23. засигурно нисмо ишли у планину да се „затегнемо“, смршамо, спремимо за плажу…Извели смо неколико продуктивних, технички незахтевних акција, које су, каткад, представљале кондициони изазов. Али не само због физичке активности – разлога је много више. Боравак у природи, упознавање себе, дружење и упознавање нових људи су компоненте уткане у саму суштину човека. Све је очигледније да смо, услед напретка технологије и њеног масивног коришћења, на то заборавили. Планинарење је сушта супротност свакодневној урбаној рутини, нешто што нас поново враћа природи и учи да ценимо сав живот у њој. Горско пешачење убрзава метаболизам, сагорева калорије и подстиче лучење сератонина – хормона среће који лучи надбубрежна жлезда. Идемо у планине и да одагнамо симптоме депресије, мрзовољности и анксиозности – треба ли наводити разлоге за њихов настанак, последњих три, четири године? Акумулирамо добру енергију, позитивне мисли и добро расположење које нас, после акција, не напушта – данима. Поглед са врхова који одузимају дах и мир који горе, сваки пут, осетимо помажу нашим главама и телима да се ресетују и ревитализују. Стварамо стил живота који нам, поред школских обавеза, у фокус ставља зелена пространства и пашњаке, прастаре четинаре, богатство воде, чаробно шуштање водопада, мирис лековитог биља и непрофанизоване природе… И, наравно – мирис мамине или бакине вечере, када увече, уморни и срећни, стигнемо до куће.
Ове 2023/24. године планирамо седам целодневних планинарских акција, и једну тродневну, републичку акцију, већ традиционални Трем на Сувој планини. Биће ту и Козомор, Маљен, Каблар, Златибор, Мучањ, Лорет, Голија…Срешћемо се са новим искушењима, али и са невероватним људима, спремним, јаким и духовно и физички ,срећним и позитивним. Људима којима не морате да објашњавате зашто планинарите и како се осећате када се попнете на врх. Људима који су били болесни, изгубили некога, којима је било тешко…Али су се усправили, скупили храбрости и наставили да ходају…И схватили да могу много више.
ПОДМЛАДАК ЦРВЕНОГ КРСТА
Секцију Црвеног крста води Кристина Томић, професор психологије , сарадник ОПЦК Пожега
Ученици ће могу укључити на добровољној бази у рад ове организације или су већ волонтери у ООЦК у свом граду.
Циљеви и задаци тима:
- Упознати ученике са радом и основним начелима организације Црвеног крста.
- Упознати их са људским правима, правима деце и развијати хумане осећаје и социјалну свест код ученика.
- Упознати ученике с најосновнијим правилима и начинима пружања прве помоћи (помоћу литературе и уз помоћ стручног сарадника).
- Развијати еколошку свест, и подстицати ученике да усвоје здрав начин живота.
- Тим организује акције прикупљања хуманитарне помоћи, подстиче бригу о старим лицима, подстиче информисање ученика о темама из области очувања здравља и организује учешће на ликовно-литерарним конкурсима који промовишу хуманост.
План рада за школску 2022/23. годину налази се у Годишњем плану школе и обухвата неколико области
План рада за школску 2023/24. годину налази се у Годишњем плану школе и обухвата неколико области
Активности
Хумнитарно –спортско рекреативна акција ” Трка за срећније детињство”
Обележавање значајних датума
17. Октобар – Светски дан борбе против глади
1.децембар- Светски дан борбе против АИДС-а
7. април – Светски дан здравља
31. мај- Светски дан борбе против пушења
5. јун- Светски дан заштите животне средине
Две редовне годишње акције (јесења и пролећна) добровољног давања крви
Извођење и учешће у едукативним радионицама за ученике
Болести зависности
Трговина људима
Учешће у конкурсима као што је ”Крв живот значи”
Организација квиза : ”Шта знаш о здрављу?”
Хуманитарне акције – ”Један пакетић пуно љубави ”
Предавања експерата на различите теме хуманих вредности
Снимање видео – спота Превенција зависности од интернета под покровитељством општине и Црвеног крста
Остале редовне активности
У оквиру сарадње са Црвени крстом Пожега постоји могућност реализације и других активности из Календара активности, које нису наведене у плану рада.
ШАХОВСКА СЕКЦИЈА
Секцију води професор филозофије Раде Милићевић
Шаховска секција окупља све заинтересоване за ову древну спортску игру на 64 поља, који желе да овладају основним и напредним законитостима и принципима шаховске игре.
Циљ шаховске секције је изграђивање интересовања за шаховску игру кроз низ занимљивих и атрактивних примера уз стимулисање маште, креативности и радозналости током учења шаха.
ГЕОГРАФСКА СЕКЦИЈА
Секцију води професорка Наташа Протић
Организација и реализација часова географске секције спада у ваннаставне активности.Географска секција јесте практични и истраживачки рад ученика. Садржај географске секције реализује се у школи,на излетима и посетама или на биолошким екскурзијама. Циљ секције је стицање нових и продубљивање сазнања и објашњења о савременим процесима и објектима. Такође важна су стицања и посебних знања о фундаменталним везама природне средине, становништва и привреде.Основни задатак је да ученици уоче оно што је битно и суштинско.Ученици треба да стекну знања, умења и ставове према светским и националним вредностима и достигнућима.Неопходно је да на активностима секције развију способност посматрања и запажања.
Географска секција организује едукативна предавања и приказивање филмова у вези са областима и дестинацијама које су предвиђене програмом, едукативним посетама музејима, изложбама, научним манифестацијама и обележавањем значајних датума.. Програм рада секције реализује се и у виду радионица, паноа, презентација и теренске наставе. Географска секција има за циљ и да подстиче истраживачке склоности, стваралаштво, дружење и солидарност код ученика.