Француски институт у Србији и др Стеван Јокић, оснивач пројекта ,,Рука у тесту“ и добитник награде за научно описмењавање деце планете за 2007.годину, покренули су низ пројеката о обновљивим изворима.
У оквиру пројекта „Kараван за климу “ и Европске недеље за обновљиве изворе енергије, амбасада Француске и Француски институт у Србији организоваће и Националну конференцију која има за циљ да сагледа стање у вези са потрошњом фосилних горива у Србији као и да укаже на могућности за веће коришћење чистих или рециклираних извора енергије.
Главни узрок за повећање емисије гасова са ефектом стаклене баште у Србији и то у 80% случајева је енергетски сектор, посебно што термоелектране на угаљ представљају претежни начин производње електричне енергије и грејања у Србији. Ипак, Министарство рударства и енергетике усвојило је стратегију којом предвиђа смањење потрошње енергије, нпр.мере за повећање енергетске ефикасности зграда, али исто тако и коришћење чистијих и обновљивих извора енергије, као што су: геотермална енергија, прерада отпада, итд. Решења постоје, у току су и истраживања, која у појединим случајевима директно спроводе засад само поједина приватна предузећа.
То ће и бити циљ ове конференције: информисање грађана о повезаности између фосилних горива и климатских промена, тежња ка рационалнијем коришћењу енергије и истицање решења која већ постоје у коришћењу одрживих и чистијих извора енергије.
Као део пројектних активности, Француски институт у Србији позвао је ученике основних и средњих школа да учествују. Наше ученице Марија Маринковић I-2 и Јана Тодоровић I-2 су учествовале у пројекту са макетом и видео записом. Ментор је била проф.физике – Гордана Варница.
На свечансоти одржаној у Француском институту у Београду, 5.јуна 2019.године уручене су им вредне награде – књиге:
- Дело Иве Андрића
- Контроверзе у српској историографији
- Гени и геном
- Животописи српских великана
- Од Сунчевог система до граница васионе
- Светлост у развоју друштва
- Михаило Петровић Алас