„Различити а исти“



„Различити а исти“

Шест ученика наше школе (Ива Вукајловић, Марко Митовић, Константин Воиновић, Стефан Јовановић, Јован Секулић и Вања Николић) учествовала су у Пројекату „Различити а исти“ који реализује Омладинска организациј иновација и традиција уз финансијску подршку Министраства туризма и омладине.


29 и 30.11.2024, Универзитет у Београду био је домаћин средњошколцима из Ужица, Лесковца, Новог Сада и Београда који су учествовали у пројекту “Различити, а исти”. Уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Омладинска организација иновација и традиција реализовала је пројекат који је за циљ имао да ученицима покаже да иако долазе из различитих делова Србије и припадају различитим верским заједницама, више их одређују међусобне сличности него разлике. Поред Ректората УБ, ученици су посетили и Бајракли џамију, Храм Светог Саве и Kатоличку цркву Kриста краља у Београду. Ученици су имали прилику да прате предавања: ”Супротност сваке истине је такође истина (Х Хесе), докторанда Младена Станића, „Култура дијалога и млади: поштујемо се – да би смо се разумели„ коридинатора Центра за каријерни развој ФПН Пајазита Помака , „Вера као велика покретачка снага ,“ религиолога Стефана Драгићевића.

У оквиру пројекта урађено је и истраживање на узорку од 260 ученика у средњим школама, узраста између 15 и 18 година, а највећи део њих, преко 90 одсто, показује високу отвореност и толеранцију према припадницима других религија. Закључак истраживања је и да је религија важан извор вредности, али да је одређен број младих неодлучан по питању живота у верски хетерогеним срединама.

Ученици наше школе на освом семинару имали су прилику да представе културне вредности унутар своје религије као и да упознају вредности других монотеистичких религија. Дружећи се са ученицима , припадницима различитих верских заједница уверили су се да их многе вредности колико разликују толико и повезују.

Након овог пројекта задатак наших ученика је да пренесу позитивна искуства и знање које су стакли и на друге ученике путем радионице или предавања на ову тему.

Координатор пројекта  је наш бивши ученик, сада докторанд на Теолошком факултету Универзитета у Београду ,   Данило Потпарић