Дана 19.маја 2025. године, у холу школе, одржана је промоција научно-истраживачких радова ученика из области књижевност.
Прилику да представе своје радове имали су ученици: Маја Међедевић, Невена Јевремовић и Емилија Милинковић.
Радови су рађени за потребе такмичење талентованих ученика средњих школа по научним дисциплинама које је одржано 27. априла у Чачку. Ученици су се, након израде теста знања и усмене одбране својих радова, пласирали на 67. Државно такмичење талентованих ученика средњих школа по научним дисциплинама РС, које ће се одржати 24.маја 2025. у Крагујевцу. Њихов ментор је Марија Јеверичић, професор српског језика.
Маја Међедовић, ученица другог разреда, говорила је о свом истраживачком раду „Удвојени човек Жозеа Сарамага у контексту савременог друштва“.
„У овом раду обрађени су проблеми савременог друштва који се појављују у делу „Удвојени човек“ Жозеа Сарамага, португалског нобеловца. Пратећи живот главног јунака, Тертулијана Максима Афонса, сусрећемо се са многим проблемима друштва данашњице, као што су усамљеност, депресија, развод, самачки живот, питање идентитета, преокупираност послом и др. Поред тога, појављује се и мотив двојника који је на више начина присутан у делу, као и у реалном свету данашњице. Он се развија до алегорије о човековом идентитету у модерном свету, а уз њега се провлачи и питање егзистенције човека.” (из Апстракта рада)
Невена Јевремовић, такође, ученица другог разреда, представила је рад „Мисли савременог човека у делу Фјодора Михаиловича Достојевског Записи из подземља“. Публику је упознала „са ликом Човека из подземља чије мисли проналазимо у мислима савременог човека. Он ће свој лик рашчланити и тиме омогућити нама да се запитамо има ли нечег сличног између Човека-миша и савременог човека. У анкетном испитивању савремени човек дао је свој суд. Свестан свог духовног пада, а ограђујући се од друштва као целине, постаје личан, близак филозофском и на путу ка Записима из подземља, а на том путу савремени човек саплиће се о остатке свог људског, традиционалног, моралног, свог исконског ја.“ (из Апстракта рада)
Емилија Милинковић, ученица тречег разреда, бавила се не мање интересантном и увек присутном темом, односно проучавала је кроз књижевна дела Јелене Димитријевић лик традиционалне и савремене жене и упоредила колико се (не)разликује од жене данас. Тема њеног рада је „Слика жене у делима Јелене Димитријевић: од традиције до еманципације“. У свом истраживању дошла је до следећег закључка:
„Ако су све жене из Јелениних дела водиле спољашну борбу, ону борбу да имају право на свој избор и ако је Американка у то време виђена као „нова жена“, као слику еманциповане личности која је идеална, онда је данашња жена њен наставак, али и опомена.
Потребно је да буде свесна да се слобода не посматра као нешто апсолутно и коначно. И даље је, нажалост, недостижна у потпуности. За разлику од већине жена у Јелениним делима, она данас има право избора, да путује и ствара, али је на њој и одговорност да не пристане на нове одлике патријахалне традиције само зато што долазе упаковане у леп украсни папир „личног избора“. И саме жене које су биле испитаници су свесне да је данашња жена једино прихваћена када прати већ постављена правила друштва и да оно што је речено у Американки, да ће се појавити будући човек који ће се знати опходити према новој жени, још увек није остварено и да је то један од узрока истих тих разних правила које друштво намеће. Данашња жена односно жена будућности суочава се са парадоксом сопственог постојања: споља слободна, а изнутра заробљена очекивањима других.
Међутим, иако су борбе ових жена другачије по форми, суштина је одувек била и остаје иста: борба жене да буде виђена као целовито биће, а не као одраз туђих пројекција, уствари, нешто што жене још увек нису оствариле.“ (из Закључка рада)



