Група ученика наше школе је посетила BioSens институт у Новом Саду – Европски центар изврсности.
Циљ наше посете је био упознавање ученика са применом дигиталних технологија у пољопривреди и успостављање сарадње ради учешћа на Гимфесту и развијању будућих ученичких пројеката.
Пажњу су привукли роботи, али и скенирајући електронски микроскоп високе резолуције за изучавање наноструктурних својстава материјала, као и дигитална платформа АгроСенс која омогућава пољопривредницима да прате услове усева и планирају активности помоћу мобилних телефона или рачунара, на основу података прикупљених са сателита, дронова, робота, различитих сензора и метеоролошке станице.
Kако сателити и дронови прикупљају податке, а како се даљинска детекција и вештачка интелигенција примењују у пољопривреди? Шта све може робот „Gari“ и чему служи Plant-O-Metar? Зашто је битна фенотипизација и како се користе хипреспектралне камере? Шта је дигитална фарма, a шта Living Labs ?
Kако да повратимо и очувамо здравље земљишта?
Одговоре на ова и многа друга питања ученицима наше школе разјаснили су истраживачи Милош Панџић, Жељана Грбовић и Мина Мировић, као и пројектна менаџерка Владислава Грбовић.
Особиту захвалност дугујемо Маријани Радаковић Ћирић, ПР менаџеру BioSens-а, која се потрудила да матурантима, који су пред одлуком о будућем занимању, покаже лепоту чудесног споја науке, иновације, енергије која влада у овој научној установи ( која има капацитет за 250 истраживача, а просечна старост запослених је 35 година).
,,Ради оно што волиш, воли оно што радиш“ био би прави мото свих наших саговорника. Задивљени истраживачком структуром, зградом, опремом и спектром истраживања која су видели, ученици су се вратили инспирисани за нове идеје и пројекте.
Ученици:
- Милица Тошић IV 2
- Аница Николић IV 1
- Огњен Буквић IV 4
- Коста Стаматовић IV 4
- Урош Ђурић IV 3
- Јана Поледица IV 3
- Сандра Јаћимовић IV 3
Професор Гордана Варница