ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ЗАОКРЕТ-ПРАКТИЧНА НАСТАВА У ХЕМИЈИ И ФИЗИЧКОЈХЕМИЈИ У СЛУЖБИ ФУНКЦИОНАЛНОГ ЗНАЊА



ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ЗАОКРЕТ-ПРАКТИЧНА НАСТАВА У ХЕМИЈИ И ФИЗИЧКОЈХЕМИЈИ У СЛУЖБИ ФУНКЦИОНАЛНОГ ЗНАЊА

Факултет Физичке хемије на ПМФ-у у Београду организовао је 5.10.2024. године семинар: Експериментални заокрет-практична настава у хемији и физичкој хемији у служби функционалног знања.

Семинар је организован у облику лабораторијских вежби за наставнике хемије, физичке хемије, физике, биологије у основној  и средњој школи. Радили смо следеће лабораторијске вежбе:

1.         Одређивање пе-ха вредности раствора и припремање пуфера

2.         Припремање раствора одређене концентрације  и мерење проводљивости

3.         Припремање алуминијум-ваздух батерије

4.         Одређивање типа емулзија.

       Припремање алуминијум-ваздух батерије спада у област хемије која се назива електрохемија.Ми смо правили ову батерију од алуминијумске фолије(користе се алуминијумске плочице),коју смо поставили у обичан рам од це-де-а.Прекрили смо филтер папиром,нанели активни угаљ и неколико капи дестиловане воде,затворили и повезали са унимером.Угљенична електрода се састоји од ваздуха и активног угља.На катоди се редукује кисеоник са водом до хидроксидних јона.Анода је од алуминијума, где се врши његова оксидација.Алуминијумов јон реагује са хидроксидном групом и гради бео  алуминијум хидроксид.

       Велики број уређаја, мобилни ,лаптопови, фотоапарати ,батеријске лампе напајају се електричном енергијом помоћу неког типа батерије:литијумске-које су се користиле, натријумове –које се сада користе и алуминијумске-које ће се користити. Алуминијумске батерије се лако рециклирају,лагане су,није потребно вршити њихово пуњење на пумпама,само се замене другом батеријом. Једном батеријом је могуће прећи 1414км пута. Битно је да је материјал за ову батерију лако доступан (алуминијум,кисеоник,угљеник) .Ова батерија још није у масовној употреби,али се већ производе аутомобили који раде на погон ових батерија.

       Циљ вежбе одређивање типа емулзија била је да из понуђених емулзија,креме за сунчање,сенфа,путера ,мајонеза одредимо тип емулзије У/В или В/У. Постоји више тестова за њихово одређивање: тест бојења,тест проводљивости,тест разблажења,тест са кобалт-хлоридом и тест флуоресценције . Ми смо радили тест разблажења и тест са кобалт – хлоридом. Емулзије је привремено  стабилна мешавина течности које нису мешљиве,као вода и уље.

Тест са кобалт -хлоридом састоји се се у томе да смо добили филтер папир плаве боје,јер је претходно третиран са 0,1М кобалт-хлоридом и осушен.Kап емулзије се наноси на филтер папир,уколико се промени боја у ружичасту значи да је основа емулзије(дисперзиона фаза) вода ( јер се гради кобалт- хлорид- хексахидрат).

       Успели смо да измеримо  пе-ха-вредност раствора  пехаметром, одредимо проводљивост електролита кондуктометром, направимо алуминијум-ваздух батерију и одредимо у понуђеним узорцима тип емулзије. Проширили  смо  своја знања,успоставили  сарадњу са факултетом и колегама и  школа је на поклон добила пехаметар.

Захваљујемо се тиму који је водио  обуку:

др.Маја Милојевић-Ракић (ванредни професор,продекан за наставу)

др.Немања Гаврилов (ванредни професор)

др.Даница Бајук-Богдановић (научни саветник)

др.Александра Ракић (асистент са докторатом)

др Анка Јевремовић (асистент са докторатом)

Ана Туфегдџић (технички сарадник)

Невенка Поповић (технички сарадник)