Успешно реализована обука ”УЧИМО СВИ ЗАЈЕДНО”-квалитетно образовање за сву децу.
Након првог дела онлајн обуке Развијање инклузивних пракси (Модул 3) у трајању од две недеље , 5. 11. 2024. у библиотеци наше школе, одржана је једнодневна непосредна обука за четрнаест наставника наше школе.
Наша школа једна је од 200 школа у Србији која је учествовала у пројекту „Учимо сви заједно – квалитетно образовање за сву децу“.
Циљ пројекта јесте обезбеђивање једнаког приступа и квалитета образовања за децу из осетљивих група кроз подршку деци, наставницима и стручним сарадницима у школама.
Запослени наше школе који су се похађали обуку су: Иван Драшкић, директор, Кристина Томић, стручни сарадник, Марија Јеверичић, професор српског језика и књижевности, Анка Ђурић, професор енглеског језика, Моника Јовићевић, професор немачког језика, Невена Благојевић, професор физике, Весна Девеџић, професор математике, Гордана Варница, професор физике; Зора Матић, професор социологије, Верица Богићевић, професор математике, Селена Сарвановић, професор рачунарства и информатике, Јелена Кузмић, професор историје, Мила Милићевић, професор физичке културе, Александар Шиндић, професор музичке културе.
Поменути наставници успешно су завршили онлајн део обуке, тиме стекли могућност да се укључе у финални део пројекта који је реализован у просторијама библиотеке у нашој школи. Током обуке наставници су још једном прошли принципе на којима се заснива диференцијација наставе, разматрали своју и улогу школе и локалне заједнице у контексту оснаживања компетенција из области инклузивног образовања. Фокус ове обуке односио се на планирање и примену диференциране наставе, интерактивне активности, дискусију о тематским садржајима одржане онлајн обуке . Завршни део био је посвећен анализи ресурса за реализацију инклузивне праксе: доступност физичког окружења проактивност школског окружења, економска, информацијска, административна и социјално -културна доступност . У наредном периоду наш задатак јесте да изаберемо приоритену област коју ћемо даље развијати у нашој школи и локалној заједници у контексту подршке свим ученицима без обзира на различитости.
У једној пријатној атмосфери наставници су се још једном подсетили тема које су биле актуелне на претходно одржаној онлајн обуци.
Овом приликом желимо да се захвалимо Зорици Димитријевић и Александри Милошевић , предавачима који су нас у изузетној радној атмосфери провеле кроз ову осмочасовну обуку.
Надамо се да ће наша школа у следећем периоду препознати значај инклузивности а наставници радо применити у настави и вананставним активностима оно што су научили током овог пројекта који је трајао три године.
Присутни наставници су сагласни да нашу школу у будућности виде као препознатљив центар инклузивног образовања у којој ће креативни наставници размењивати идеје и градити нову праксе која подстиче развој сваког ученика.
Кристина Томић, стручни сарадник