Љубитељи науке 14. марта обележавају Дан броја Пи (π), зато што је вредност тог популарног броја приближно 3,14.
Дан броја Пи почео је да се обележава пре око три деценије у музеју науке Експлораторијум у Сан Франциску. Физичар Лери Шо, који је радио у том музеју, почео је да прославља Дан броја Пи 1988. године. Првих година обележавао га је са запосленима у музеју, а традицију су касније прихватили љубитељи математике из целог света.
Kонгрес Сједињених Држава усвојио је 2009. резолуцију којом је Дан броја Пи постао званичан празник. Резолуција је донета са циљем да се тај дан посвети популаризацији математике кроз упознавање овог занимљивог броја.
И ове године наша школа се прикључила у обележавање Међународног Дана броја Пи.
Група ученика се укључила у видео конференцију Experiment Share – Pi Day коју је, из једне школе у Гани, водио Мајкл Грегори, промотер науке.
Наш наступ смо назвали „Capturing pi in the laws of physics“ .
Матуранткиња наше школе, Ана Тукић Грубиша IV4, пронашла је број Пи у Максвеловој расподели, објаснила да се расподела молекула по брзинама представља помоћу три статистички одређене брзине: највероватнија брзина молекула, средња брзина молекула и средња квадратна брзина молекула. Потом је навела пример Радерфордовог расејања, те објаснила појам ефикасног пресека и на крају причала о Де Брољевој таласној дужини на примеру водониковог атома.
Млађи гимназијалци, Никола Продановић II4, Михаило Ковачевић II4 и Драган Мијаиловић II4 , имали су прилику да број Пи потраже и, огледима, демонстрирају у вискозности и Стоксовом закону, у примерима за силу површинског напона, у Ератостеновом методу одређивања полупречника Земље. Била је то прилика и да покажемо мерење димензија молекула – Рејлијев оглед. На крају смо изнели нову справу којом је обогаћена колекција прототипова справа и машина од античког доба до данас, а које ученици израђују већ две деценије у нашој школи. Наиме, представили смо пумпу којом се сувишна вода из набујалих река претаче у споредне канале. Заједно са својим другарицама, модел пумпе је израдила Сандра Јаћимовић IV3, матуранткиња школе.
У видео конферецији су наступиле и Мина Ћирковић IV3 и Сунчица Радовић IV3. Допринос идеји и реализацији дала је проф.енглеског језика, Анка Ђурић. Њени ученици су похваљени за фантастично вођење конверзације са особама којима је енглески језик матерњи. Сложене научне феномене приближили су публици широм света.
Више о догађају на страницама: